14.3. / so / 10:00 – 11:00 / Komentovaná vycházka - atomový kryt Jalta RUS/ Комментированная прогулка - ядерный бункер Ялта

Pojďte se s námi potkat s totalitním režimem v suterénních prostorách bunkru, o kterém se jen málo ví. Opakujeme úspěšnou prohlídku bunkru pořádanou pro seniory, nyní pro rusky hovořící spoluobčany.

Pod povrchem pražského Václavského náměstí v Praze se nachází protiatomový kryt z roku 1953, ve kterém je dnes k vidění expozice Muzea studené války. V rámci našeho malého výletu do minulosti se dozvíte, jak kryt fungoval a k čemu sloužil, prohlédnete si ústřednu nebo policejní služebnu. Akce je určena pro rusky mluvící zájemce. Tlumočení do ruského jazyka zajištěno.

Sraz: v 9:50 hodin před hotelem Jalta, Václavské náměstí 818/45, 110 00 Praha 1
Rezervace: na e-mailové adrese jesatkova@myaktivity.cz nebo na tel. č. 608 842 009.

Под поверхностью Вацлавской площади в Праге находится противоядерный бункер, построенный в 1953 году. В настоящее время в нем расположена экспозиция Музея «холодной войны». В рамках нашей небольшой прогулки в прошлое вы узнаете, как бункер функционировал, для чего был предназначен. Мероприятие рассчитано на русскоязычных людей. Осмотрите автоматическую телефонную станцию или полицейскую участок.

Перевод на русский язык обеспечен.
Всех желающих просим резервировать места по электронному адресу jesatkova@myaktivity.cz или по телефону 608842009.

Komentovaná vycházka pro seniory do podzemních prostor hotelu Jalta s utajovaným protiatomovým krytem, k jehož výstavbě došlo v roce 1953 poté, co byl původní dům strhnut.

Hotel Jalta na Václavském náměstí, symbol luxusu, ve kterém se bunkr nachází, byl postaven na přání a ve spolupráci prezidenta Československé republiky Antonína Zápotockého a měl sloužit jako kryt pro případ válečného konfliktu jako štábní centrum Varšavské smlouvy. Hotel je na seznamu památkově chráněných budov spadajících pod UNESCO a je příkladem nejhodnotnější architektury socialistického realismu. Bunkr s kapacitou cca 150 lidí byl odtajněn teprve před 16ti lety a můžete se zde setkat s dobovou expozicí zaměřenou na pohraniční a celní stráž, veřejnou bezpečnost, odposlechy a radiokomunikační armádní vybavení. V bunkru se nachází malá telefonní ústředna, dobové fotografie hotelu a ošetřovna. Během návštěvy se dozvíte o Železné oponě, vybavení a životě pohraniční stráže, jak probíhalo sledování a výslechy hostů hotelu.

Projekt Rodina pro rodiny II reg. č. CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000790 je spolufinancován EU. Realizátorem projektu je My.Aktivity o.p.s..