4. 3. a 11. 3. / st / 12:30 – 13:30 / Kritické myšlení

Je kritické myšlení jedna z nejdůležitějších dovedností 21. století? Vždyť kritizovat umí skoro každý? Je to ale to stejné? A jakou roli v tom všem mají otázky? To a ještě další zajímavosti o fungování našich mozků, našem rozhodování a zkreslení, která se v nich objevují, se dozvíte v cyklu dvou přednášek, kde Vám oči otevře a spoustu dotazů zodpoví zkušená lektorka. Přednáška je určena pro širokou veřejnost a je zdarma.

I. ČÁST - Jak náš mozek zkresluje, aneb nenechme se ošálit (Úvod ke kritickému myšlení)

Je mozek dokonalý stroj, který nás přesto svými tendencemi může šálit? Tak jako existují zrakové klamy, tak existují i kognitivní zkreslení, které nás ovlivňují při posuzování informací, rozhodování i uchovávání informací. Jaké to jsou? A jak nám při tom může pomocí kritické myšlení?  To a ještě mnohem více se dozvíte na naší přednášce.

Přednáška je koncipována tak, aby posluchač získal představu o tom, jak mozek zpracovává informace a jak se rozhoduje. Poté budou představeny 2 pomyslné systémy (emoční a racionální) v mozku a jak se liší výsledky jejich práce. Uvedu také jak očekávání a emoce ovlivňují myšlení a v příkladech i vybraná kognitivní zkreslení, jako jsou efekty: zarámování, Dunning-Krugerův, utopených investic atd. V barevných grafech představím aktuální informace o světě a na závěr uvedu jednoduché metody kritického myšlení.  

II. ČÁST - Kritické myšlení 

Druhá přednáška už je zaměřena na trénování praktické dovednosti kritického myšlení. V úvodu si společně projdeme testík z knížky Faktomluva a projdeme si správné odpovědi.  Poté si představíme pár ilustrativních příkladů a rozebereme je. 

Obě přednášky vycházejí z informací z kognitivní a ekonomické psychologie. Obsahuje teoretický základ ke kritickému myšlení. Přednáška se dále opírá o knížky: Myšlení rychlé a pomalé od držitele Nobelovy ceny Daniela Kahnemana a Faktomluva od Hanse Roslinga. Cílem přednášky je uvedení do kritického myšlení, představení psychologických poznatků a získání aktualizovaných znalostí o světě. 

Kde: RK Ulitka tělocvična
Cena: Zdarma
Rezervace prostřednictvím emailu info@rkulitka.cz nebo na recepci, počet míst je omezen.

Projekt Rodina pro rodiny II reg. č. CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000790 je spolufinancován EU. Realizátorem projektu je My.Aktivity o.p.s..