Hezky česky se strašidly - ohlédnutí za letním příměstským táborem s výukou češtiny

Ve dnech 20. – 24. 8. 2018 a 27. – 31. 8. 2018 se uskutečnil tábor s výukou češtiny, který byl určen pro předškoláky a malé školáky ze zahraničních a smíšených rodin.
Hlavním cílem táboru bylo pomoci rozšířit slovní zásobu dětí hravou formou pro snadnější začlenění mezi české spolužáky. Témata každodenního života dětí jsme společně prošli se žižkovskými strašidly, navštívili jejich místa a zašli i do ZOO.

V Rodinném klubu Ulitka na Pražačce jsme děti učili nejen češtinu, ale přiblížili jsme jim také místo Žižkova, kde s rodinou žijí. Probouzíme tak v dětech vztah k novému domovu, aby se zde cítily dobře. Některá strašidla obývající území Žižkova, se kterými jsme pracovali, vám představíme na konci článku.

HEZKY ČESKY SE STRAŠIDLY - jaké to bylo?

S dětmi z příměstského tábora jsme si udělali výlet do ZOO Praha, který jsme si náramně užili. Viděli jsme nejen spoustu krásných světových zvířat, ale také jsme si pomocí nich rozšířili slovní zásobu. Při výuce češtiny nám bylo nápomocné např. žižkovské strašidlo 👻 TŘÍHLAVÝ PES 👻

Navštívili jsme MUZEUM MĚSTSKÉ HROMADNÉ DOPRAVY v Praze. V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie MHD. Návštěva nám byla nápomocná při rozšiřování slovní zásoby o DOPRAVĚ. Strašidlo 👻 ZLÉHO TRAMVAJÁKA BOŘIVOJE 👻 jsme však nepotkali. Jezdí totiž na střechách tramvají pouze na území Žižkova a v noci.
Poté co jsme se vrátili z výletu měli děti odpolední klid a shlédli pohádku "Jak se Žofka stala ředitelkou ZOO". Zavzpomínali jsme na návštěvu ZOO a připomněli si slovíčka o zvířátkách.

Společně jsme například připravovali svačinu - ovocné špízy. Děti se naučily jak nazdobit tradiční české perníčky a na památku si vyrobily zajíčky z ponožek plněných rýží.

Děti na příměstském táboře měly možnost shlédnout DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ „Náš nový kamarád“.
Toto interaktivní loutkové představení přibližuje dětem problematiku integrace cizinců v nové zemi a kultuře z pohledu cizince.
Děti se po dobu představení stávali součástí imaginární nové třídy s novou paní učitelkou. Nový spolužák Akia (loutka) vypráví o své rodné zemi, naučí děti písničku, novou hru, africkou bajku s ponaučením.

Tématem našeho dalšího dne byly HRAČKY. Povídali jsme si o tom, kdo má jakou hračku nejraději, zahráli jsme si divadélko o strašidlu - zlé bábě, která kdysi strašila děti a chtěla jim jejich oblíbené hračky sebrat. Na závěr dne si pak děti vyrobily vlastní hračku, žabku s "mouchou" - korálkem na provázku, kterým se pak zkoušely trefovat do žabí pusy. Šlo jim to moc dobře!

Dalším tématem bylo LIDSKÉ TĚLO. Děti se naučily základy první pomoci, když se staraly o nemocnou Šíšu - táborového maskota.
A protože bylo pěkné počasí, vydali jsme se také na nedaleký Vítkov, kde si děti vyzkoušely svou obratnost na lanovém hřišti. Odvaha jim rozhodně nechyběla!

Na téma LIDSKÉ TĚLO jsme navázali návštěvou pražského Muzea smyslů. Děti si nadšeně prohlížely všechny exponáty - pokusy se světlem a zvukem, 3D obrazy, hlavolamy, "obrácenou" koupelnu nebo světelný rotující tunel. Doslova na vlastní kůži si také vyzkoušely postel pro fakíry. Celou návštěvou je provázela sympatická lektorka, která jim jednoduchou formou vysvětlovala související fyzikální zákony a odpovídala na zvídavé otázky.

Dalším tématem našeho programu na příměstském táboře bylo OBLEČENÍ.
Děti si při malé módní přehlídce zopakovaly, jak se jednotlivé druhy oblečení jmenují, následně si vyrobily vlastní originální trička za pomoci barev na textil. Vyzkoušely si také jaké to je stát se na chvíli mumií omotanou pruhy látky. A protože děti byly šikovné a vše zvládaly bez obtíží, stihly během odpoledne ještě za pomoci luštění rébusů vysvobodit naší maskotku Šíšu, kterou uneslo strašidlo.

Poslední den příměstského tábora jsme zahájili strašidelnou pohádkou o zlomyslném Cihlákovi, který kdysi vyráběl špatné cihly a bořil domy. A na takový pobořený domeček jsme si zahráli při hře "obíhání židlí", kdy jsme postupně odebírali jednu "cihličku" za druhou, až zbyla jen jedna jediná pro vítěze. Poté jsme si společně nakreslili náš vysněný dům. A protože bylo hezké počasí, na terase jsme si postavili městečko ze stavebnic. Nejen fyzickou, ale i jazykovou zdatnost si děti procvičily při tradiční české hře "Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!"
A druhý týden příměstského tábora byl za námi!

Jak jsme si s dětmi užívali na našem příměstském táboře můžete vidět ve fotogalerii.

Malá ukázka žižkovských strašidel, která nám byla při výuce češtiny nápomocná:

👻 TŘÍHLAVÝ PES 👻 (téma zvířata)
Ve Vlkově ulici žil zloděj. Kapsářství uměl od malička, a protože byl šikovný, žil si docela spokojeně. Jednou přišel do hospody, kde vystupoval kouzelník. Kouzlo s truhličkou, která byla plná zlatých mincí, ho natolik uchvátilo, že ji ukradl a vyběhl ven z hospody. Před hospodou ho však čekal kouzelník, vytáhl hůlku a zloděje proměnil v tříhlavého psa.
Pes střeží pokladnici a běhá všude za ní dodnes. Nikdy se nedočká vysvobození.

👻 ZÁVISTIVÁ TRHOVKYNĚ 👻 (téma jídlo)
Původně bývala domovnicí, které se všichni nájemníci báli. Nepříjemná a hrubá. Jednoho dne se do domu nastěhovala milá slečna, která byla dcerou domácího. Potom co se na ní utrhovala a sprostě jí nadávala, domácí ženskou vyhodil. Odstěhovala se na kraj Žižkova a chodila krást po zahrádkách zeleninu nebo květiny. To pak prodávala poblíž tržnice. Když jí jednou zákaznice řekla, že na trhu mají všechno lepší a levnější, závistí a vzteky ji trefil šlak.
Od té doby dělá nepořádek na tržištích, rozhazuje zboží a ničí stánky. Neustále nadává.

👻 HASIČ 👻 (téma povolání)
Hasič Jan byl velice přitažlivý a všechny ženy se po něm se otáčely. Velitel hasičů připravoval veřejné vystoupení svých mužů a chtěl předvést nacvičené sestavy. Jan měl být vrcholem vystoupení - krasavec s hasičskou sekyrkou. Bohužel díky svým záletům se ženami zaspal a přišel pozdě. Diváci se na vystoupení těšili a byli zklamáni. Velitel za tu ostudu Jana proklel a navždy vyloučil z řad hasičů. Zoufalý Jan z hanby chřadnul a do roka zemřel.
Hasič je strašidlo náladové, když má radost zacvičí sestavu s hasičskou sekyrkou, jinak toho, koho potká, polije vodou.

👻 UČITELKA A STRČPRSTSKRZKRK 👻
Paní učitelka milovala hlavolamy, ale byla trochu pomatená. Bohužel se stalo, že si zasedla na jednoho svého žáka a všude o něm povídala jaké je nemehlo, že neumí ani zopakovat lehkou slovní hříčku "Strčprstskrzkrk". Chlapec ji za to nenáviděl. Učitelka mu nedala pokoj ani když už byl dospělý. Díky ní přišel o práci v řeznictví. Už to nesnesl, počkal si na ni, když šla ze školy. Dohonil ji a začal ji škrtit. Ona svým dlouhým ukazovákem, zakončeným špičatým nehtem, mu propíchla hrdlo. Zemřeli současně.
V den, kdy děti dostávají vysvědčení, je můžete oba vidět v okolí všech škol na Žižkově.

👻 MIMINA NA VĚŽI 👻 (téma rodina a seznamování)
Černá mimina se narodila muži a ženě, kterým přezdívali Čert a Čertovka. Mimina rostla velice rychle, nepotřebovala žádné jídlo. Utekla z domova a hned v okolí začaly honičky a rvačky, nic je nedokázalo zastavit. Vylezla na vysokou věž a Čertovka je plná děsu a hrůzy proklela, aby zkameněla.
Tak se stalo, že je na Žižkovské věži v různých výškách deset batolat.

👻 ZLÝ TRAMVAJÁK BOŘIVOJ 👻 (téma dopravní prostředky)
Narodil se v Bořivojově ulici. Spolužáci na něj pokřikovali a smáli se mu kvůli jemu jménu. Na Žižkováky postupem času zanevřel. Stal se průvodčím v tramvaji, který byl velice zvláštní. Jakmile tramvaj opustila oblast Žižkovva, byl veselý a příjemný na cestující. Jen však jeho vůz dojel na žižkovské území, byl z něj někdo jiný. Neochotný a hrubý. Při jedné hádce s cestujícím uklouzl, spadl pod kola tramvaje a to byl jeho konec. Za svoji zlostnou povahu byl potrestán a jezdí na střechách tramvají každou noc po celém Žižkově. Nemůže opustit jeho hranice. Žižkováky stále nenávidí a lidem se vyhybá. Proto není možné ho vysvobodit.

👻 BÁBA NA HOUPACÍ KOZE 👻 (téma hračky)
V Bořivojově ulici bydlívala hrozně škaredá zlá bába. Nedbala o sebe, s nikým moc nemluvila. Stále někam pospíchala, zastavila se jen když uviděla nějaké dítě, jak si hraje. To se potom schovala a vyčkávala. Když dítě odešlo od své hračky, okamžitě vyběhla ze svého úkrytu, hračku sebrala a utekla.
Jednou uviděla chlapce jak se houpe na houpací koze. Moc se jí hračka líbila a jen co chlapec odběhl, kozu ukradla. Měla z loupeže takovou radost, že sedla na kozu a divoce se na ní houpala. Z kozy však spadla a zlomila si vaz. Od té doby je vidět vždy o půlnoci jak tryskem projíždí ulicemi Žižkova na houpací koze.


HEZKY ČESKY SE STRAŠIDLY - letní příměstský tábor s výukou češtiny pro předškoláky a malé školáky ze zahraničních a smíšených rodin.
http://myaktivity.cz/project/rodina-pro-rodiny/novinky/hezky-cesky-se-strasidly-letni-primestsky-tabor-s-vyukou-cestiny

Galerie k článku