Jak se žije cizincům v České republice? (Lea a Dio z Kuby - video)

Jak se žije cizincům v České republice? Proč si vybrali právě tuto zemi? Jaké problémy řeší a v čem si naopak oproti své rodné zemi polepšili? Na tyto a další otázky nám v krátkých videorozhovorech odpovídali naši kubánští klienti Lea a Dio, ze kterých se postupem času stali také naši přátelé a dobrovolníci projektu Rodina pro rodiny. Poslechněte si jejich povídání o tom, jak se u nás v ČR cítí nebo jaké mají sny a plány do budoucna.

Leonela de las Mercedes Concepcion Dyett a Diolkis Tomacén Barroso patří k pražské kubánské komunitě, se kterou naše nezisková organizace My.Aktivity dlouhodobě spolupracuje v rámci projektu Rodina pro rodiny. Oba do České republiky přivedla láska - přistěhovali se k nám, aby mohli žít se svými českými partnery, které potkali na Kubě. Zní to jako dva pohádkové příběhy, pobyt v cizní zemi je ale pro cizince bez znalosti českého jazyka plný komplikací, nejistoty a často bohužel také předsudků okolí a negativních zkušeností.

Díky projektu Rodina pro rodiny, do kterého se Lea a Dio přihlásili, jsme měli možnost se s nimi seznámit a pomoci jim s řešením mnoha problémů, se kterými se tu potýkali. A díky jazykovým kurzům, které navštěvovali, se brzy jejich schopnost komunikace v češtině zlepšila natolik, že se mohli stát našimi spolupracovníky - dobrovolníky. Připravili pro nás například workshop "Jak se vaří na Kubě" s tanečními ukázkami a ochutnávkami skvělého kubánského jídla (video z akce si můžete prohlédnout zde). Kubánskou kulturu jsme mohli obdivovat také na malé výstavě, kterou jsme ve spolupráci s Diem - autorem krásných vyřezávaných sošek - uspořádali v našem rodinném klubu. (Bližší informace o jeho tvorbě zde).

Seznamte se s nimi i vy a také si vyzkoušejte, jestli byste zvládli odpovědět na otázky, na které cizinci odpovídají v testu při zkoušce nutné k získání českého občanství!