Vycházka na Malou Stranu s vietnamskými rodinami

Projekt Rodina pro rodiny II. nabízí cizincům žijícím v Praze možnost účastnit se komentovaných vycházek s průvodcem a tlumočníkem. V sobotu 7. prosince se uskutečnila vycházka pro vietnamské rodiny s dětmi, které se zúčastnilo 10 dětí a 10 dospělých.

Vycházku jsme zahájili na Malostranském náměstí, kde nám průvodkyně Martina s pomocí překladatelky Hanky vyprávěla o historii této oblasti a jejím významu, o velkém požáru, který ji postihnul, o okolních stavbách a jejich obyvatelích. Poté jsme se vydali do Nerudovy ulice, kde si děti zahrály připravenou hru - hledání domovních znamení. Ani v potemnělých večerních uličkách tyto unikátní obrázky nad vchody domů neunikly jejich pozornosti, úkol se jim podařilo splnit na jedničku.

A protože Malá Strana se jen hemží všemožnými strašidly a duchy obyvatel z dávné doby, průvodkyně Martina nevynechala ani tyto informace. Malým vietnamským dětem (v jejichž kultuře jsou strašidla skutečně děsivá) vysvětlila, že českých strašidýlek není potřeba se obávat, že jsou často spíše úsměvná a hodným dětem neublíží. A kdyby náhodou měl někdo špatné svědomí, pro jistotu jsme všem úspěšným hledačům domovních znamení za odměnu předali "kouzelnou" vánoční rolničku, která všechna strašidla zaplaší.

Projekt zaměřený na začleňování rodin cizinců do české společnosti.
Projekt Rodina pro rodiny II reg. č. CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000790 je spolufinancován EU.

Brožuru k vycházce v češtině a vietnamštině si můžete prohlédnout zde:

Galerie k článku